Čtvrté kolo HB Turné, Ždírec nad Doubravou 8.9.2013

A je tady poslední díl havlíčkobrodského turné mladých hasičů. Opět jako před týdnem nad říčkou Doubravou, ale tentokrát ve Ždírci. Pro nás je to opět nové prostředí, kde jsme ještě nikdy nebyli a tak vyrážíme plni očekávání. Karavana sedmi  osobáků,  plně obsazených dětičkami v oranžových dresech se dala do pohybu kolem deváté hodiny ráno a v deset jsme již byli zaregistrovaní. Tentokrát nebyl moc čas na dlouhé rozkoukávání, protože startovní listina neúprosně hlásí naše starší áčko na prvním místě a áčko mladších na místě čtvrtém. Proto připravujeme věci k platu a necháváme zahřát mašinu  ještě před nástupem, protože potom už nebude čas.  Během přípravy prohlížíme místní hasičské hřiště, na kterém jsou připraveny dvě dráhy a konečně také dvoje terče. Za to zaslouží organizátoři určitě pochvalu, protože to je první závod, kde nebudou muset děti běhat šikmo k terčům. Jedna dráha pro starší, druhá pro mladší, pěkné zázemí a hlavně velmi dobré ozvučení, které nedává nikomu možnost stěžovat si, že není slyšet.

A už je tu nástup. Pestrobarevná mozaika dětí se začíná rovnat do tvaru před nastoupené organizátory a Ti oznamují celkem neuvěřitelnou cifru, 56. Tolik družstev se sjelo, aby poměřili svoje dovednosti v požárním útoku, 31 mladších a 25 starších, opravdu obdivuhodné kolik dětí se požárnímu sportu v našem okrese věnuje, ale zpátky k soutěži.

Úplně první nám předvede útok družstvo domácích nejmenších dětí, kteří poběží mimo soutěž a pro které je to určitě premiéra před tolika lidmi. No a hned po nich už jsou připraveni na druhé dráze naši starší. Áčkové družstvo, které se nemohlo před prázdninami najít a které zdaleka nefungovalo tak jako rok před tím. Po prázdninách je, ale patrná obrovská změna, dva měsíce se neviděli, netrénovali a přesto, minulý týden Libice nad Doubravou – 18:59, včera Perknov – 17:54, no a dnes? Uvidíme, základna je srovnaná a startovní výstřel nás nenechá dlouho čekat. Perfektně nalito, rozběhnuto velice dobře, voda je v rozdělovači v proudnicích a …prásk. Vytržená hadice z půlspojky, která je přidělaná na přetlakovém ventilu bere dětem veškerý elán. Svěšené hlavy a beznaděj v očích každého z nich je něco na co se nezapomíná, to si nezasloužili.

Není, ale čas na dlouhé smutnění, musíme rychle najít někoho, kdo nám půjčí béčkovou hadici, protože na vedlejší dráze už se pomalu musí připravovat mladší áčko. Vedoucí z Perknova naštěstí nemá nejmenší problém a hadici nám ochotně půjčí, za což mu chci ještě jednou poděkovat. Ale ještě než stačí vyběhnout naše mladší družstvo, přichází za námi hlavní pořadatel s perfektní zprávou. Starší družstvo dostane možnost opravy pokusu, protože na přetlakovém ventilu byla organizátory přidělaná přes redukci céčková hadice místo béčkové. Nová naděje na důstojné ukončení turné.  Už nám, ale startér poslal na trať mladší áčko, levý terč sražený, pravý nic, pořád nic a nerozsvítí se a nerozsvítí. Naštěstí se ukazuje pouze technická závada na světelné signalizaci, protože časomíra už dávno stojí. Čas 19:31, není špatný, ale… .  V konkurenci, jaká na turné je, moc nadějí na dobré umístění nedává. Před dnešním závodem figurovalo naše mladší áčko na výborném druhém místě a teď bude muset čekat, jak to půjde ostatním družstvům. A mezi nimi je i naše druhé družstvo, které startuje jako devatenácté a nevede si vůbec špatně. Čas 28:33 je jejich letošním maximem na turné a jsou tedy spokojení.

Ještě je tady ovšem druhý pokus našeho staršího áčka. Jdou na řadu jako patnáctí, místo našeho béčka, protože Věrka s Luckou musí odjet na intr a nestihli by to. Je radost sledovat jejich hecování a odhodlání o ten druhý pokus se porvat. Musí do toho jít naplno, už nemají co ztratit, časy Kámena 16:53, Nové Vsi u Světlé 17:51 a Libice nad Doubravou 18:18 totiž nic jiného nedovolují. Rozdělovačník nám opět pokládá rozdělovač v pádu, nebo je to obráceně a rozdělovač pokládá rozdělovačníka? To je jedno, pravá proudařka sráží, zatímco levá musí svůj proud trochu krotit, ale i ta sráží hodně rychle. Otáčím se na tabuli, 16:63. Tak přeci, ruce letí nahoru a emoce, tentokrát opačné než při prvním pokusu, propukají naplno. I já si zavýsknu. A nic na tom nemění fakt, že jsme druhý. Vždyť jedna desetina, co to je.

Ještě jedno družstvo nám, ale čeká na start. Starší béčko, které uzavře závod starších. A ani to si nevede špatně. Čas 22:57 je pro ně určitě povzbuzující do dalšího roku.

Na druhé dráze mezitím finišují pokusy mladších družstev a světe div se naše áčko je i po pokusu suverénního Pohledu stále první, že by se to konečně podařilo a odvezli by si ty vytoužené zlaté medaile? Ne, předposlední družstvo v závodě, Libice nad Doubravou A a čas 18:45. Zase druhý „Ach jó…“.

Je konec, napětí opadlo a střídá ho uvolnění po pěkném, ale náročném dni. Ještě vyhlášení výsledků ždíreckého závodu, ze kterého si obě naše áčková družstva odvážejí stříbrné medaile  a potom už konečné výsledky turné. U mladšího áčka to byly jednoduché počty, ale starší áčko musí čekat až do nástupu jak to vlastně nakonec dopadne. A ty zlepšené výkony po prázdninách nás nakonec posunuli na perfektní páté místo. Je to sice o dvě příčky horší umístění než v prvním ročníku, ale po tom začátku velká spokojenost. A mladší áčko…., druhé. A naprosto spokojené. Jako my všichni.

Na závěr bych chtěl všem dětem poděkovat za jejich přístup k hasičskému sportu a popřát jim hodně úspěchů i v příštím roce. Nebude to, ale tak jednoduché protože nás čeká velká generační výměna, která posílá skoro polovinu všech dětí do starších kategorií. Tak ať se jim daří i tam.

Tady se můžete podívat jak to dětem na bedně sluší: mladihasiciveselyzdar.rajce.idnes.cz/Zdirec_nad_Doubravou_8.9.2013/