Rok 2012

Počet členů našeho družstva mladých hasičů se oproti roku 2011 opět navýšil a na začátku roku 2012 bylo registrováno celkem 26 členů z nichž bylo 17 v mladší kategorii, osm ve starší kategorii a jedna dorostenka. Oproti loňskému roku jsme se rozrostli o šest dětí.

Během zimní přípravy, která v podstatě začíná už na podzim po braňáku a trvá dokud se nedá jít opět trénovat ven, jsme stihli spoustu nových věcí. Kromě kondiční přípravy v tělocvičně jsme se začali věnovat plnění odznaků odborností a psaní kroniky.

S blížícím se jarem začalo být aktuální materiálové vybavení našeho mladého družstva. Hlavně se jednalo o materiál na disciplíny CTIF hry Plamen, které nám chyběly už loni a kvůli kterým jsme se nemohli zúčastnit okresního kola v roce 2011. Potřebný materiál jsme nakonec pořídili díky dotaci z obce. Dalším důležitým úkolem byla výroba překážek, na kterých bychom mohli trénovat a bez kterých bychom nemohli pořádat jarní okrskové kolo hry Plamen, které bylo odsouhlaseno na loňské valné hromadě. S tímto úkolem nám zase pomohla akciová společnost Agro Posázaví, která nakoupila potřebné ocelové profily a překážky nám ve žďárské dílně nechala svařit. O natření se už postaraly děti sami. Poslední věcí, která se týká našeho materiálního vybavení, ale se kterou původně vůbec počítáno nebylo a která začala být aktuální až během jarních nácviků a soutěží, byl repas mašiny. K tomuto kroku nás přivedly výsledky našich dětí na soutěžích a poznání, že každá snaha o dobrý výsledek je sice moc pěkná, ale bez pořádný mašiny není vůbec nic platná. Proto jsme  na zastupitelstvu obce požádali o tuto mimořádnou investici a ta byla odsouhlasena. Mašinu jsme na začátku prázdnin, kdy děti netrénují, odvezli do Hranic na Moravě ke specializované firmě a na první soutěž po prázdninách už jsme jeli s úplně jiným strojem.

Ještě se, ale musím vrátit zpátky k rozbíhajícím se jarním soutěžím. Prvním závodem v našem soutěžním rozpisu pro rok 2012 byla okrsková soutěž hry Plamen, která se úplně poprvé pořádala u nás. Uskutečnila se 5. května. Na soutěž se sjelo celkem osm družstev, tři v mladší kategorii a pět ve starší. Obě dvě naše družstva si vedla velice dobře a svoje kategorie vyhrála. Tím si také zajistila postup do okresního kola.

To se konalo o tři týdny později 19. května v Havlíčkově Brodě na Dukle. Mladší družstvo soutěžilo ve stejných disciplínách jako na okrsku a umístilo se na konečném sedmém místě z deseti soutěžících týmů. Staršímu družstvu přibyly k disciplínám z okrsku ještě požární útoky CTIF a štafeta 400 m CTIF a přestože obě dvě tyto disciplíny běžely naše děti poprvé, vůbec se neztratily. Ve štafetě byly třetí a požární útok CTIF dokonce vyhrály. A protože na tyto výsledky z prvních dvou disciplín dokázaly navázat i v těch dalších, postaraly se asi o největší překvapení a okresní kolo hry Plamen vyhrály. Za vítězství jsme dostali vzduchovku a možnost reprezentovat okres Havlíčkův Brod, spolu s druhou Sázavkou, na krajském kole v Pacově. Kromě družstev dětí závodila na okrese i naše dorostenka v kategorii jednotlivkyň a skončila na skvělém druhém místě a také postoupila na kraj.

Dostali jsme se mezi deset nejlepších týmů kraje Vysočina, na což jsme byli opravdu pyšní, ale zároveň jsme se báli, abychom tam nebyli za úplný otloukánky. Proto jsme po domluvě s děckama trénovali, ty tři týdny co zbývaly do krajského kola, pomalu každý den. A určitě se to vyplatilo. Ne, že by jsme dokázali konkurovat těm nejlepším, kteří se krajského kola účastní pravidelně, ale nakonec jsme skončili na pěkném šestém místě. A to jsme měli v družstvu dva členy z mladšího družstva, protože starších dětí tolik nemáme. Druhý den po soutěži dětí jsme vyrazili i s naší dorostenkou a ta také nezklamala. V konkurenci jednadvaceti závodnic skončila osmá. Z Pacova jsme odjížděli oba dva dny spokojení, ale strašně utahaný. Ráno jsme odjížděli v šest hodin a vraceli jsme se po sedmé večer, celé dva  dny na nás pralo slunce a nebylo se kde schovat, ale stálo to za to. Dětem patří obrovský dík.

Teď se vrátím trochu zpátky, protože mezi okresním a krajským kolem se rozeběhl první ročník Havlíčkobrodského turné mladých hasičů v požárním útoku. Taková malá obdoba Havlíčkobrodské ligy dospělých. Jednalo se celkem o pět závodů, z nichž první tři se konali před prázdninami, jeden poslední den prázdnin a závěrečný byl naplánovaný na první víkend v novém školním roce.

První závod se konal hned druhý den po našem vítězství v okresním kole Plamenu, v České Bělé. Závod jsme odběhli se dvěmi mladšími družstvy a jedním starším, stejně jako potom celé turné. Každého závodu turné se účastnilo kolem čtyřicítky družstev, což už nás potom ani nepřekvapovalo, ovšem ten první závod to pro nás byl šok, hlavně pro děti, ale brzy se otřepaly a ukázaly co v nich je. Mladší B skončilo na dvanáctém místě a Ačko bralo bronzové medaile. Starší měli našlápnuto pěkně, ale rozpojila se hadice a tak skončili patnáctí.

Druhý závod se uskutečnil po čtrnácti dnech v Bačkově. Tam si mladší Béčko pohoršilo o dvě místa na sedmnácté a Ačko o jedno na čtvrté místo. Starší se naopak posunuly dopředu na desátou příčku. O týden později nás soutěžní kalendář poslal do Pohledu. A tam se nám líbí. Je tam sice vždycky hnusná zima a prší, ale nám jako by to vyhovovalo. Starší děti tam loni vyhrály braňák a letos časem 17,56 i závod havlíčkobrodského turné o dvě setiny vteřiny před Kámenem. Na stupně vítězů se dostalo i mladší Ačko časem 20,85 skončilo třetí.. Béčko si zase trochu pohoršilo a skončilo devatenácté, ale jenom kvůli drobným zaváháním.

Na čtvrtý závod turné jsme vyrazili až na konci prázdnin a byli jsme opravdu zvědaví, protože se jednalo o první noční soutěž a taky o první soutěž s novou mašinou. V Libici nad Doubravou, kde se závod konal, ale byly hrozný podmínky. Celý den pršelo a večer během závodu to nebylo o nic lepší. Závod se, ale vyvíjel skvěle. Starší startovali jako čtvrtí a i když s novou mašinou běželi poprvé a moc sžití s ní opravdu nebyli, zaběhli čas 16:46 a před ně se dostalo jenom družstvo Kamena. Mladšímu Ačku se tentokrát nezadařilo, taky díky tomu, že se jich polovina vrátila odpoledne z tábora a doma se jen otočili. Bylo vidět jak jsou utahaný a tak skončili předposlední. Zato Béčko s šestiletýma proudařema skončilo časem 19:27 třetí.

Poslední díl turné jsme běželi v Kamenu o týden později. Jako tradičně bylo nádherný počasí a obrovská účast. 20 starších a 23 mladších družstev. To byla výzva a děti nezklamaly. Mladší Ačko se vrátilo ke svému standartu a skončilo třetí časem 19:82, Béčko opět překvapilo a skončilo páté s časem jen o něco málo horším 20:23. A historicky nejlepší čas starších 16:38 stačil na čtvrté místo. Tyto výsledky znamenaly v konečném součtu celého turné nádherné sedmé místo mladšího Béčka a bronzové medaile pro mladší Béčko i družstvo starších. To je obrovský úspěch a vysoká laťka do dalšího ročníku.

Kromě postupových soutěží Plamenu a havlíčkobrodského turné jsme se zúčastnili ještě dvou pohárovek, ve Vepříkově a v Perknově a jedné takové doplňkové ve Vadíně při soutěži dospělých. Tam to bylo takový trochu bez pravidel a bez rozdělení na mladší a starší. Tam skončili starší děti první a mladší druhý. Ve Vepříkově 9.6. skončilo mladší Béčko deváté a Ačko soutěž vyhrálo. Starším se roztrhla při útoku hadice a tak měli neplatný pokus. No a nakonec v Perknově 22.9. si místní pořadatelé připravili zbrusu nové putovní poháry a oba dva už zdobí naší klubovnu.

Když říkám nakonec není to úplně pravda, protože jsme dostali pozvánku na krajské kolo v požárním útoku do Petrovic u Třebíče na 28.9.. Původně jsme o tom ani neuvažovali, ale po tak skvělé sezóně jsme to nakonec zkusili. Vzali jsme, ale jenom starší družstvo a jeli jsme sbírat zkušenosti. A na takové soutěži je co sbírat a nás potěšilo, že jsme se v konkurenci dvaceti družstev kraje neztratili a skončili jsme jedenáctí.

A tou úplně poslední soutěží bylo podzimní kolo Plamenu, tzv. braňák. Ten se tentokrát konal v Nové Vsi u Světlé a po loňské premiéře naší první dorostenky se ho tentokrát zúčastnili i tři naši noví dorostenci. Mladší družstvo skončilo šesté ze 44 týmů, starší páté z 39. Naše zatím jediná dorostenka skončila pátá ze čtrnácti a dorostenci byli třetí, osmí a devatenáctý.

To je ze soutěží vše. Mimo ty jsme absolvovali jednu exkurzi u profesionálních hasičů v Brodě, jeden výlet do hasičského muzea v Přibyslavi a jednu diskuzní hodinku s členy městské policie Havlíčkův Brod. Dále jsme se zúčastnili jarní brigády „Čistá Vysočina“ a na podzim hrabání listí v obci. Děti se také podíleli na natírání překážek a zorganizovali sběr papíru. Toho se sebraly necelé dvě tuny.

Na závěr roku si děti sami zorganizovali skoro již tradiční, tedy druhou, vánoční besídku, kterou jsme tento velmi úspěšný rok ukončili.