Rok 2011

Ještě před tím než se dostaneme k roku 2011 bych rád zmínil branný závod v České Bělé, který se konal už na podzim roku 2010, ale protože soutěžní ročník mladých hasičů začíná na začátku školního roku, tak sem vlastně patří. Byl to první braňák, kterého jsme zůčastnili a opravdu jsme neměli potuchy co taková akce obnáší. Naštěstí vyšlo úplně nádherně počasí a to nám to usnadnilo. Vyrazili jsme s jedním družstvem starších a dvěmi družstvy mladších dětí. Družstvo starších se umístilo v konkurenci 37 týmů na 22. místě a z kolektivů spadajících do našeho okrsku byli druzí. Mladší děti dopadly ještě maličko lépe, celkově bylo Ačko patnácté a Béčko 36 z 39 týmů. A protože se samozřejmě počítá čas lepšího družstva tak z našeho okrsku jsme skončili první. Branný závod v České Bělé byl dobrým odrazovým můstkem do jarní části hry plamen.

V zimě jsme převážnou část schůzek trávili v tělocvičně ve škole a párkrát jsme se sešli u Pipků  na starém domečku kde jsme si vybudovali takovou provizorní klubovničku. Museli jsme děcka rozdělit na mladší a starší, protože kapacita tělocvičny i klubovny nám neumožňovala se scházet dohromady.

Na začátku jara jsme za pomoci Martina Šustka z Malčína a Pepíka Melouna  doladili novou stříkačku, tedy pro nás novou, jinak už letitou a jak začalo být trošku pěkné počasí vyrazili jsme opět ven. Během zimy nám odešlo několik dětí a naopak jsme přivítali některé nové tváře, takže třeba družstvo starších jsme měli víc jak z půlky nové a museli jsme v podstatě začínat od začátku. Děcka, ale vytvořili perfektní partu a i když měli na přípravu jenom něco málo přes měsíc tak se do toho dali s obrovským elánem a chutí. Po domluvě s panem Dolejším jsme začali jezdit trénovat k dolejšáku kde jsme měli přístup k vodě a jakž takž rovinku na požární útok, štafetu dvojic jsme zkusili na hrišti a štafetu 4x60 metrů jsme probírali pouze teoreticky, protože prakticky nemáme kde a na čem.

Naší první soutěží byla pohárovka v Radňově 14. května. Mladší, kterých se tolik nedotkli změny, svojí kategorii vyhráli časem 25,02. Starší, pro které to byla premiera v novém složení, měli neplatný pokus, protože jim nedržel koš na savici. Ale nemělo smysl věšet hlavu, protože hned druhý den nás čekalo okrskové kolo hry Plamen v Perknově. Tam se obě naše družstva vytáhla a v součtu všech disciplín včetně braňáku skončili starší na druhém místě za suveréním Perknovem a mladší okrskovou soutěž vyhráli. Tím si jak mladší tak i starší zajistili účast v okresním kole v Brodě. Toho jsme se však nemohli zúčastnit, protože nemáme potřebné vybavení na požární útok CTIF a štafetu CTIF, které jsou součástí okresního kola.

Do konce školního roku jsme ještě stihli pohárové soutěže v Bačkově kde jsme skončili shodně na pátém místě, ve Vepříkově o týden později, kde celá soutěž propršela a musela být dokonce přerušena. Nakonec jsme ji v dost obtížných podmínkách dokončili a mladší skončili na sedmém místě z dvanácti a starší byli o příčku horší ze čtrnácti družstev. Úplně poslední soutěží před prázdninami byla pohárovka v Pohledu. Tam jsme vzali dvě družstva mladších, aby se trošku otrkali i naši nejmenší benjamínci a oni se otrkávali tak vehementně, že byli jen o vteřinu pomalejší než Ačko.  Ve starší kategorii soutěžilo pět týmů a naše děti se zde poprvé přiblížili dvaceti vteřinové hranici a časem 21,20 skončili na pěkném třetím místě a dokonce jsme získali cenu za nejrychlejší proud ze všech za čas 18,60.

Kromně těchto soutěží jsme se ještě na jaře zůčastnili brigády Čistá Vysočina a zorganizovali jsme sběr starého papíru, který děcka sváželi na kárkách z celé vsi. V hasičárně jsme ho potom třídili a odvezli do sběrny. Celkem jsme nasbírali 650 kg kartonů a 1340 kg novin a časopisů. Také jsme se přestěhovali od Pipků do hasičárny v níž skončili skauti.

O prázdninách jsme se podíleli na průběhu společných oslav pouti a 115ti letého výročí SDH Veselý Žďár. Při této příležitosti dostali děti nové jednotné teplákové soupravy, které jsme jim pořídili z dotace obce. Během odpoledního programu oslav si vzali děti na starost obsluhu v kuchyňce na obecním úřadě a na sále připravili takovou malou kavárničku s výstavkou fotografií. Tím jsme ukončili ročník 2010/2011 a děcka se rozprchli užívat zasloužených prázdnin.

Nový ročník 2011/2012 jsme zahájili hned začátkem září nácvikem požárního útoku, protože jsme před sebou měli ještě dvě pohárové soutěže. 10. září jsme vyrazili do Perknova znovu s dvojicí mladších družstev a jedním družstvem starších. Všechny děti byly po prázdninách tak natěšené na závodění, že udělali svoje nejlepší časy vůbec. Mladší byli druzí a pátí a starší skončili druzí s časem těsně nad 20 vteřin. Slíbený zmrzlinový pohár za čas pod dvacet zase o vlásek unikl. Co, ale nevyšlo v Perknově povedlo se druhý den v Kameně. Na první pokus sice bude hodně dlouho vzpomínat levá proudařka  se kterou udělala hadice pěkný přemet a také diváci, které postříkala místo terče, ale do druhého pokusu dali opravdu všechno a čas na tabuli 19,05 stačil na konečné třetí místo a také byl důvodem k hromadné koupeli v kádi a toho slíbeného poháru na Pelestrově. A ještě pro úplnost mladší skončili na čtvrtém a šestém místě, což je také velice pěkné.

Soutěží v Kameně jsme ukončili požární útoky a začli se naplno věnovat nácviku branného závodu. Od tohoto ročníku už máme v družstvu první dorostenku, která se na svůj první závod v této kategorii připravovala úplně sama. Braňák se tentokrát běžel v Pohledu a jestliže v České Bělé rok před tím bylo nádherně tak letos bylo přímo hnusně. Bohužel počasí si nevyberem a běžet se musí. Na trať jsme postupně vyslali dvě hlídky mladších a dvě hlídky starších. Nakonec startovaly dorostenky a dorostenci. Mladší družstvo A skončilo v tomto závodě na pěkném čtrnáctém místě z 38 startujících a Béčko bylo 23. Ve starší kategorii závodilo 37 družstev a naše Béčko skončilo na 25 místě  a Ačko celý branný závod požárnické všestrannosti vyhrálo. Po vyhlášení výsledků dětských družstev byly vyhlášeny i výsledky dorostenců a s nimi další obrovská radost pro naše SDH. Vítězkou soutěže dorostenek se stala Jana Korejtková. Jak byl ten den hnusný na počasí tak byl krásný na výsledky.