Pohár Libice nad Doubravou

Velká cena Železných hor mladých hasičů, 31.8.2012 Libice nad Doubravou

Na noční soutěž do Libice nad Doubravou jsme si naplánovali sraz ve třičtvrtě na šest před hasičárnou a už od rána nám bylo jasné, že to nebude snadný den. Šest dětí se nám vrátilo z tábora kolem půl páté odpoledne, takže se doma vlastně jenom otočily a hned zpátky k hasičárně. Navíc od rána pršelo a vůbec se to netvářilo, že by chtělo přestat.

Těšení dětí na tuhle soutěž po dvou měsících nečinnosti, ale bylo tak velké, že je neodradil ani déšť, ani zima, ani to, že jsou z tábora utahaný jako koťata a přišli úplně všichni.

Díky obětavosti některých rodičů se nám podařilo dát dohromady dostatek aut do kterých naskládáme dvě družstva mladších a jedno starších a mohli jsme vyrazit.

Noční soutěž v Libici nad Doubravou je předposledním závodem Havlíčkobrodského turné mladých hasičů. V průběžném pořadí po třech závodech je naše starší družstvo, díky vítězství v Pohledu, na šestém místě, mladší áčko se posunulo na místo druhé a béčko je patnácté.

Hned po příjezdu do Libice k místnímu hřišti „u rybníka“ nám bylo jasné, že stejně žhaví do nočního zápolení jsou i děti ze všech ostatních sborů účastnících se letošního 1. ročníku Havlíčkobrodského turné. Opět se sjelo na čtyřicítku soutěžních družstev, tentokrát spravedlivě rozdělených půl na půl. Dvacet mladších družstev a stejný počet družstev starších.

Po nezbytném nástupu a poradě vedoucích se šlo rovnou na věc. Byly připraveny dvě soutěžní dráhy, osvětléné dvěma reflektory, které byly po celodenním dešti místy dost podmáčené. S tím se dá, ale těžko něco dělat v takovém počasí, které panovalo. První dráha, která byla blíže osvětlení, byla připravena pro starší družstva a druhá pro mladší. Startovalo se střídavě mladší starší.

Našemu staršímu družstvu v klasickém a osvědčeném složení Věrka – koš, Vendy – savice, Pavel – strojník, Matěj – rozdělovač, Ondra – béčka, Eva a Lucka – proudy, bylo přiřazeno startovní číslo jedna a tak nebylo s čím otálet a po nástupu jsme se šli hned připravovat. Aspoň jsme nemuseli nervozně čekat až na nás přijde řada.

Novotou zářící mašina krásně osvětluje připravenou základnu a  poslední, trošičku nervozní poplácání dětí před prvním ostrým útokem s ní. Nervozita opadne s výstřelem startéra a mění se v obrovskou radost po zastavení časomíry – 0:16:46 min. Na tento náš čas dokázalo reagovat pouze družstvo z Kámena „B“ časem 0:15:71 min. a tak pro naše družstvo skončila premiérová noční soutěž „Velká cena Železných hor mladých hasičů“  skvělým druhým místem.

V mladší kategorii šlo nejprve jako páté na řadu naše béčko a časem 0:19:27 min. vyrazili dech asi nejvíc sami sobě. Takové zlepšení jsme opravdu nečekali a radost dětí byla nakonec ještě umocněná bronzovými medailemi, protože lepší čas zaběhli pouze družstva z Pohledu a Libice nad Doubravou.  Jenom škoda, že na tento čas nedokázalo navázat ještě naše áčko i když rozběhnuté to měli velice pěkně. Bohužel rozpojená hadice na rozdělovači nás odsunula až na devatenácté místo s časem 0:49:65 min.

Po rozdání cen na závěrečném nástupu bylo poděkováno pořadatelům z Libice za velmi dobře zvládnutou přípravu a organizaci soutěže, kterou jim počasí určitě neusnadnilo, ba naopak. K tomuto bych se rád přidal a vyslovil uznání za odvahu připravit noční soutěž pro malé děti.

Noční fotky v noční kvalitě zalité deštěm na:mladihasiciveselyzdar.rajce.idnes.cz/Libice_nad_Doubravou_2012_-_nocni/